RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMASI

İstanbul, 3 Mayıs 2022

Zamanların en bereketlisi olan, müslümanları sürekli ruh diriliğinde, göz ve gönül aydınlığında tutan ve her yıl inananları iman neşvesiyle yenileyen bir Ramazan ayını daha en güzel şekilde idrak etmeye çalışarak geride bıraktık.

Ulaştığımız Ramazan Bayramını, İslâm Milleti’ni aynı psikolojide birleştiren, bir maden gibi aynı birlik potasında eritip bütünleyen kutlu sevinç günleri olarak kutlayacağız. Ancak ne yazık ki, bu bayramda da, kan ağlayan İslâm coğrafyasını yeniden ve daha derinden düşünmeden edemiyoruz.

Afganistan’da sular durulmuyor, Irak, Suriye, Yemen ve Libya’da yangınlar sürüyor, Doğu Türkistan esaret altında inlemeye devam ediyor, islam şehirleri yakılıp yıkılıyor.

Kalbimiz aynı zamanda Ukrayna’da yaşanan büyük yıkım ve kıyımdan dolayı da kan ağlıyor. Ukrayna ve benzeri ülkelerin büyük güçlerin mücadele alanı haline gelmesi halklara büyük acılar yaşatmakta. Biz inanıyoruz ki bu ülkelerin barış içinde yaşamalarının yolu da doğuya, batıya dur diyebilecek bir İslam birliğinin kurulmasından geçmektedir.

Rahmetli Genel Başkanımız Üstad Sezai Karakoç’un geçen yıl Ramazan Bayramı münasebeti ile yayınladığı basın bildirisinde ifade ettiği öneriler bugün de geçerliliğini korumaktadır:

“Müslümanlar uyanmalı, ortak değerlerde buluşmalı, Osmanlı Devleti’nin yıkılışından sonra yeri boş kalan Büyük İslâm Devleti’ni kurmalıdır.

Bu mümkün olmazsa, İslâm Devletleri Birliği’ni kurup etkili bir şekilde karşı koymalıdır.

İslâm İşbirliği Teşkilatı’nı BM’nin karşısında İslâm Milleti’nin kalesi yapmak lâzımdır.

ECO gibi geçmişi olan bir kuruluşun da BM Güvenlik Konseyi’nin karşısında İslâm’ın gücünü ve yaptırım kudretini temsil etmesi gerekir.

ECO için daha önce kendi çapımızda onu geliştirmek, etkin hale getirmek için çok teşebbüsümüz oldu; ama ne yazık ki bu gerçekleşmedi. Oysa ECO’da Türkiye, İran, Pâkistan gibi önemli islâm devletleri yanında türkî cumhuriyetler vardır, arap kesimi zayıftı. Mısır ve Suudi Arabistan’ı da ECO’ya katabilmek mümkün olsa dediğimiz İslâm Güvenlik Kuruluşu gerçekleşir.

Bunu daha önceleri 5 islâm devletinin Merkezî İslâm Federasyonu’nu kurması, arkasından da Endonezya, Malezya, Bengaldeş gibi devletlerle Doğu İslâm Federasyonu’nu, Fas, Cezayir, Nijerya, Tunus gibi afrika islâm ülkeleri ve Arnavutluk, Bosna, Kosova gibi balkan ülkeleri ile Batı İslâm Federasyonu ve tümüyle de İslâm Konfederasyonu kurulmasını çok kez yazdık.

Şimdi federasyon yerine birlik kurulması önceliklidir. Tek kurtuluş yolu budur.

En gerekli, en güncel, en hayatî olan budur. Bunun dışındakiler ikinci plandadır. Bir aylık orucun lisan-ı hâl ile söylediği sanırım budur.”

Bayramlardaki birlik ruhunun, bizi asıl kurtuluş olan İslâm Birliği şuuruna ulaştırması dileklerimizle milletimizin Ramazan Bayramını tebrik ediyoruz.

YÜCE DİRİLİŞ PARTİSİ

image_pdfYüce Diriliş Partisi